српски
magyar

Основна школа "Никола Тесла"
Бачка Топола
Nikola Tesla Általános Iskola
Topolya

Од свих “сила трења”, она која највише успорава људски напредак је незнање, оно што Буда назива “Највеће зло у свету."
A "súrlódási erők" közül az amelyik leginkább lassítja az emberi fejlődést, az a tudatlanság amit a Buddha "a világ legnagyobb gonoszságának" nevez.

Rólunk

Iskolánk

ISKOLÁNK TÖRTÉNETE

Az iskola 1959-ben kezdte a munkáját, Április 20. Általános Iskola néven. 1965-től 1968-ig épült, azon a helyen, ahol ma is áll.  Az iskola építéséhez 9600 polgár járult hozzá anyagi támogatásával, akiknek neve köszönetképp ma is az épület előcsarnokában látható egy emléktáblán.

1999. 05. 30-án iskolánk névváltoztatáson esett át, ettől a naptól fogva Nikola Tesla Általános Iskolának hívják. Iskolanapként május 20-át ünnepeljük.  A legutóbbi iskolanapot a Nikola Tesla Múzeum és a Nikola Tesla nevét viselő civil egyesülettel együtt szerveztük meg. A múltban kifejezetten jó viszonyt ápoltunk a petnicai tehetséggondozóval, az aktív tanulás regionális központja voltunk. Testvéri kapcsolatokat ápolunk ljigi, rakovicai, budapesti és római iskolákkal.

Iskolánk tanulói és dolgozói  egész évben aktívan részt vesznek a közösségi életben. Intézményünk legjelentősebb rendezvényei: az elsősök ünnepélyes fogadása, Napsugaras ősz, Kukoricanap ( a tanulók kukoricával kapcsolatos játékokat játszanak, kukoricából készült ételeket főznek, kukoricából készült jelmezbe öltöznek), Gyermekhét, Szent Száva (az iskolák védőszentjének) napja, nőnapi műsor, Írástudás napja, iskolanap és a nyolcadikosok ballagása.

A környékünkön meghirdetett jótékonysági akciókban is részt veszünk, illetve mi magunk is szervezünk.

Tanulóink elismerésre méltó eredményeket érnek el a községi, körzeti és köztársasági versenyeken a tudományok szinte minden területén.

A munkát két váltásban, két tanítási nyelven, szerbül és magyarul szervezzük meg.

Épületünk 18 kabinettel, 6 célszerűen felszerelt tanteremmel, 12 tanteremmel, 2 napközis helyiséggel, 2 tornateremmel, 1 ünnepi teremmel, könyvtárral, tanárival, irodákkal és mellékhelyiségekkel van felszerelve.

A közvetlen tanításban 58 tanerő dolgozik. A kisegítő személyzet száma 24 fő.

A 2018/2019- es tanévet 503 tanuló kezdte meg 31 tagozatba sorolva (16 szerb nyelven és 15 magyar nyelven, valamint egy kétnyelvű kisegítő tagozat).
29 tanuló tanul egyénre szabott oktatási terv szerint. 92 diákunk utazik a környező falvakból (Tomislavciról, Karađorđevoról, Kisbelgrádból, Zobnaticáról, Bajsáról, Pannóniáról és Gunarasról).

A kormány 32 000 000 dináros beruházásának köszönhetően, 2017-ben indult el az iskolaépült felújításának első fázisa (hőszigetelés, tetőcsere). Idén februárban megkezdődtek az előkészületek a második fázis megvalósításához.

2018. március 20-án Mladen Šarčević, az oktatási miniszter tett látogatást iskolánkban, majd sajtótájékoztatót tartott.

ISKOLÁNK JÖVŐKÉPE

Szeretnénk nyugodt és egészséges környezetben felkészíteni tanulóinkat a továbbtanulásra és az életben rájuk váró feladatokra, valamint ösztönözni őket, a helység társadalmi életének fejlesztésében való aktív részvételre.
Továbbá folyamatosan fejleszteni a tanítást modern munkamódszerek alkalmazásával. E célok megvalósítása érdekében továbbképzéseken vesznek részt tanáraink. Igyekszünk összehangolni a diákok, szülők, tanárok és a helyi és társadalmi környezet igényeit, s mindenekelőtt ápolni a kultúránkat, hagyományainkat, többnyelvűséget és toleranciát.


ISKOLÁNK NÉVADÓJA


Nikola Tesla



Nikola Tesla (szerbül:
Никола Тесла) (Smiljan, 1856. július 10. (Julián-naptár: június 28.)[1] – New York, 1943. január 7.) szerb-amerikai fizikus, feltaláló, villamosmérnök, gépészmérnök, filozófus. Életében 146 szabadalmat (ebből 112-t az USA-ban) jegyeztek be a neve alatt. Róla nevezték el a mágneses indukció SI-mértékegységét (lásd: tesla).

A világ egyik legjelent
ősebb és leghíresebb tudósa és feltalálója, tevékenységét elsősorban az elektromosság, mágnesség és gépészet területén fejtette ki. Több fontos elméleti és gyakorlati részecskefizikai és gravitációs kutatáson kívül a nevéhez kötődik a többfázisú villamos hálózat, a váltakozóáramú motor, az energia vezeték nélküli továbbítása, az energiatakarékos világítás, a távirányítás, a nagyfrekvenciás elektroterápiás készülékek, a napenergia-erőmű és más megújuló energiaforrással működő berendezések, valamint a rádió feltalálása is. Munkássága jelentősen hozzájárult a második ipari forradalomhoz, és döntő mértékben meghatározza jelenkori gazdasági és társadalmi életünket.

1856. július 10-én Smiljanban született, a Katonai határ
őrvidéken, a jelenleg Horvátországhoz tartozó, Lika vidékén. Édesapja, Milutin Tesla európai műveltségű ortodox pap, édesanyja, Georgina (Đuka) Mandić szintén szerb lelkészi család sarja: egyik fivére, Petar a Tuzla-zvorniki Ortodox Egyházmegye metropolitája volt, míg másik testvére, Pavle (Paja) Mandić az Osztrák–Magyar Monarchia ezredeseként vonult nyugállományba. (Paja Mandić egyébként a pomázi Luppa szerb földbirtokos családba nősült, és az ifjú Tesla életében fontos szerepet játszott.)

Nikola Tesla tanulmányait, a Gospi
ć közeli Smiljanban kezdte, majd Károlyvárosban járt iskolába. Ezután 1875-ben az Osztrák Politechnikumban tanult Grazban. Grazi tanulmányai alatt foglalkozott a váltakozó árammal és a dinamóval. Nehéz anyagi körülményei miatt Nikola kénytelen volt megszakítani tanulmányait. 1878 novemberében az újvidéki Matica Srpskához (Szerb Irodalmi és Tudós Társaság) intézett egy levelet, amelyben anyagi támogatásért folyamodott, de sikertelenül. Ezután útja Mariborba és Prágába vezetett. Édesapja 1879-ben meghalt, így őt végül anyai nagybátyja, Paja Mandić segítette ki az anyagi gondokból, s összeköttetéseinek köszönhetően az ifjú Tesla Budapesten megismerkedhetett Puskás Tivadarral.

Képességeir
ől legendák keringtek, teljes könyveket képes volt fejből megtanulni, és kivételes vizuális memóriája volt. A Scientific American сímű folyóirat 1915. június 5-i számában megjelent visszaemlékezésében Jósika Abafiját gyerekkorának nagy élményeként említi. A regényt szerb fordításban olvasta „hét vagy nyolc évesen”.

1881-ben Budapestre költözött, hogy a Puskás Tivadar-féle American Telephone Companynek dolgozhasson. A budapesti telefonközpont átadásán, 1881-ben Tesla lett a cég f
őmérnöke. Hamarosan feltalált egy telefonkihangosítót, ami tulajdonképpen nem más, mint az első hangszóró. Önéletrajzi írása szerint Tesla a pesti Városligetben barátjával, Szigeti Antallal sétálgatott, és Goethe Faustját eredetiben idézte. Tesla a porba egy bottal megrajzolta a váltakozóáramú motor működését, amelyen már öt éve gondolkozott. 1882-ben Párizsba költözött, hogy Puskás Tivadar ajánlásával a Continental Edison Companynál dolgozhasson, elektromos készülékek javításán és fejlesztésén. 1883-ban a strassburgi kiküldetése alatt megépítette a Városligetben feltalált váltakozóáramú motorjának első kísérleti példányát, ebben forgó mágneses teret használt a motor meghajtásához (erre később 1888-ban kapott szabadalmat az USA-ban).

A fiatal Tesla „szervizmérnökként” bejárta Európát; miel
őtt 1884-ben áthajózott volna Amerikába. Előtte a párizsi Edison Társaságnál volt alkalmazott; de az európai lehetőségei beszűkültek, ezért Amerikában, személyesen Edisonnal akart dolgozni.

Tesla Edison legszorgalmasabb munkatársa volt, de „nem ismerte az amerikai humort”. Ami alatt azt kell érteni, hogy Edison az egyenáramú gépek fejlesztése után nem fizette ki Teslának a tréfából felajánlott ötvenezer dolláros munkadíjat. Tesla a pénzügyi viták miatt elhagyta Edisont, és váltakozó áramú rendszerének találmányi jogát eladta George Westinghouse-nak. Az úgynevezett „áramok harca” során a gyakorlatban is bebizonyosodott, hogy Tesla váltakozóáramú rendszerének és gépeinek használata el
őnyösebb az egyenáramúaknál. Ma már az egy-, illetve többfázisú váltakozóáramú elektromos rendszert és az indukciós motort az ipari és háztartási eszközökben világszerte alkalmazzák. Nem beszélve arról, hogy az áramfejlesztőnek a fogyasztó közelében kellett lennie a vezetéken kis feszültségen fellépő nagy veszteségek miatt. Végül még a villamosszékben sem alkalmazták.) Ezután Colorado Springsben saját laboratóriumában dolgozott tovább az elektromos energia és információ vezeték nélküli továbbításán.[6] Edison - nem ritkán - nemtelen propagandahadjáratot folytatott a váltakozó áram lejáratására, szerencsére sikertelenül. Még életveszélyességével is példálózott kisebb-nagyobb állatok kísérleti elpusztításának naturális bemutatásával.

Tesla kísérletekre alapozott gravitációs elméletének (Dynamic Theory of Gravity) birtokában élesen kritizálta Einstein relativitáselméletét, annak is els
ősorban a szerinte logikailag hibás alapfeltevéseit.

Marconi 1901-ben sikeresen bemutatta a rádióhullámok vezeték nélküli sugárzását és vételét, velük információ továbbítását. A rádió feltalálásáért 1909-ben fizikai Nobel-díjat kapott. Tesla beperelte, azzal a váddal, hogy Marconi ellopta a találmányát. A tárgyalások többször megszakadtak és elhúzódtak, végül 1943-ban, Tesla halála után Az Amerikai Egyesült Államok Legfels
őbb Bírósága hivatalosan is neki tulajdonította a rádió feltalálását. A jelentés alapján Tesla a szabadalmát már 1896-ban (tehát 5 évvel Marconi előtt) bemutatta, továbbá a rádió más feltalálók eredményeit is tartalmazza, ezért Marconitól megvonták a rádió feltalálásának érdemét.

forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla_(feltal%C3%A1l%C3%B3)
KÖVESSEN BENNÜNKET
© 2019 Nikola Tesla Általános Iskola, kidolgozás: Nagy Dénes www.infoden.in.rs